דף הבית מצאי דולה! מהי דולה פגוש את הדולות דולה וחדרי לידה דולה מלווה לאחר לידה מניעת חתך בלידה פורום

תורת חמשת היסודות ככלי עזר לדולה

צילום הריון ולידה: קרן לגזיאל

מאת: *יעל זמירלי

בעבודתי כדולה אני מחפשת כל הזמן אחר כלים נוספים, כדי לתת את המענה הטוב ביותר ליולדת ובן זוגה. אני מנסה להתאים את הידע שלי בתחומי הטיפול השונים, לזוג שאותו אני מלווה בתהליך הלידה.

בתוך הרפואה הסינית ישנן שיטות איבחון וטיפול רבות. אחת מהן הנקראת חמשת האלמנטים או חמשת היסודות מרתקת אותי במיוחד. אינני מומחית ברפואה סינית ואינני מטפלת בדיקור. אך בעבודתי אני שואבת הרבה מהפילוסופיה ומהרפואה הסינית.

על מנת לתת מענה טוב לזוגות אותם אני מלווה, אני מנסה להבין אותם ואת רצונותיהם. תאורית חמשת היסודות נותנת לי כלי נוסף להבנת היולדת, פנימיותה, מאוויה, ובתוך כך גם מהי הצורה המעשית שבה אפעל. כיון שתיאוריה זו מתמקדת באדם ולא בסימפטומים היא מתאימה לדולות בעבודתן, לדעתי.

אינני מתיימרת להבין לעומקה את תאורית חמשת היסודות, עם זאת, ואני מצטטת את איל פוליטי מתוך רוח פנימית: "כשלומדים רפואה סינית צריכים בדרך כלל ללמוד הרבה בעל פה, ולשנן. כשלומדים את תורת היסודות, לא צריכים לזכור שום דבר. יותר מזה, צריך קצת לסגור את הראש, לא להשתמש בו יותר מדי, ולפתוח את ההקשבה דרך הלב....כשמגיעים לריקון טוב של הראש, מתחילים לראות את המטופלים בעיניים אחרות." אני חושבת שדרך עבודתן של הדולות היא קודם כל דרך ההקשבה ודרך הלב.

הפילוסופיה הסינית מארגנת את המציאות שלנו באמצעות מספר מושגים. הטבע הוא מערכת אחת מאוחדת, הטאו*, הדרך בה אנו פועלים עם הטבע מתוארת על ידי שני כוחות מנוגדים ומשלימים – הין והיאנג*, ותיאורית חמשת האלמנטים שממשיכה ומחלקת את הדינמיות של תנועת החיים למערכת יחסים בין חמישה כוחות יסודיים: עץ , אש, אדמה, מתכת, מים.

התיאוריה מניחה שכל דבר בבריאה יכול להיות מסווג במסגרת גורמים בסיסיים אלה. כמו הטבע כך גם מחזוריות חיינו ותהליך קיומנו היום יומי. לדוגמא: האביב, הפריחה, ההתחדשות והצמיחה, התפתחות והפריצה, כל אלו שייכים ליסוד העץ. מכאן שבמחזור החיים ההתעוררות בבוקר נקשרת ליסוד העץ ולכן גם הלידה – חיים חדשים בוקעים החוצה.

אותם כוחות המארגנים את העולם פועלים בעצם בכל מקום, גם באדם, גופו והכרתו. כמו בטבע כך גם האדם, נולד עם כל חמשת האלמנטים מצויים בו. בנוסף קיים אלמנט אחד מסוים שהוא העיקרי ומאפיין ומבדיל בינו לבין אחרים.

האבחון הוא בעצם לנסות ולגלות מהו אותו יסוד המאפיין את האשה. בליווי הריון ולידה אפשר להשתמש בזה כאמצעי נוסף לטיפול, כלי נוסף שיעזור לנו לתת תמיכה טובה לאשה ולבן זוגה. זיהוי האלמנט של בן הזוג יכול גם הוא לתת לנו כיון כיצד לשתף ולתמוך בצורה הטובה ביותר בשניהם.

לכל אלמנט ישנם איברים ורגשות המיצגים אותו. הסקירה להלן היא תמציתית ומכוונת לעבודת הדולה.

חמשת היסודות: מים, עץ , אש, אדמה, ומתכת בזמן הריון ולידה, כפי שהם משתקפים אצל היולדת ובן-זוגה ומה דולה יכולה לעשות עם המידע הזה

יסוד המים: עשיה כמענה לפחדים עמוקים

לפי המעגל הקוסמולוגי למים מקום חשוב וראשון כיון שהם הבסיס, הם ראשית הרצף. המים קשורים לעונת החורף ולאקלים קר. המאפיין את המים הם שקט, שלווה המנוחה. החורף נותן לנו הפסקה לאסוף את הכוחות. המים נותנים לנו סתגלנות וכוח רצון, הם המנבטה של כל חיים.

המים קשורים לזרימה, אף פעם לא מתנגדים אלא זורמים מסביב. המים מזינים את העץ (האלמנט הבא), כשהם מזינים אותו טוב הם נותנים לו את כוחם כוח הגמישות. איברים בגוף – הכליות ושלפוחית השתן. הכוח המניע של המים בגוף נמצא בכליות. הכליות המקום הכי עמוק ונסתר בגוף.

הכוח האגור השופע בתוכנו נותן לנו אומץ וכוח של רצון. חוסר בכוחות אגורים אלו יצור פחד. פחד בכמות הנכונה חיוני, לזהירות ותבונה, לזיהוי מגבלותינו ולשמירת החיים. בדיסהרמוניה הפחד יכול להביא לביטול, ביטול של כל הרצונות.

טיפוס המים - רגיש, שקט, מסוגר, לעתים אינו מתחבר בקלות. נוטה לחקירת נבכי הנפש, מתעקש לחפש את האמת. מלאי אמביציה, יכולים להזיז הרים, כוח עשייה ללא מוגבלות פיסית של שעות, יכולים לישון שעתיים בלבד ולהמשיך שנים. בעלי כוח התמדה. סבלנות. יש להם יכולת התבוננות ושקיפות. כאשר יש חולשה באלמנט המים, האדם יחפור בעבר, יהיה תקוע בפחדים העמוקים של עצמו ושל אחרים, במקום להתמודד איתם ולזרום, יהיה מסוגר, שקט ומפוחד. קשה להם להסתכל ישר לתוך העיניים. לא עושים עניין מהבעיות שלהם ולכן גם פחות יטפלו בעצמם.

מראה - גוף עגול פנים וכתפיים עגולים כחלוק נחל. המקצועות המאפיינים את "טיפוסי" המים הם - פילוסופים, רופאים, אחיות, תקשורת, תיירות, דת.

בהריון ולידה – בלידה תמיד יש את אלמנט הפחד, אבל לטיפוסים הללו זה יותר עמוק ולכן כדאי לתת דגש יותר על איך להעביר את האנרגיה מחרדה לעשייה ולתת כלים ומענים פרקטיים לכל מצב, צירים, לחץ וכו'. כיון שהם יותר שקטים קשה לעיתים לדעת מה באמת מרגישים אך כיון שיש להם חוזק פנימי גדול חשוב להעלות את זה, לחזק ולדבר.

את יכולת ההתכנסות שלהם אפשר לנתב לדימיון מודרך. במנוחה שבין הצירים להשתמש בסגירות למיקוד של המשך תהליך הלידה. להשתמש בסבלנות שלהם ולעודד אותה. רוטציות עדינות של מפרקים, גב תחתון, סקרום, פורמנים, אגן. רוקינג עדין מאוד. ברכיים, אוזניים, נקישות על עמוד השדרה, פעמונים, קערות טיבטיות. נקודת הכליות kid1 .

אצל בן הזוג - יהיה צורך יותר להפעיל, לומר מה לעשות ולעודד. לנצל את סבלנותם וכוח עמידותם לאורך זמן כדי להשתתף בתהליך הלידה.

יסוד העץ: אמיצות ונחושות. כשהכעס שולט, חובה להיות יצירתיים

העץ עונתו האביב, פריצת היאנג מתוך הין. הזריחה, הצמיחה מהאדמה לשמיים. עץ הוא אנרגית הנעורים והצמיחה. התחלה חדשה, ביטוי לחיים בכל עוצמתם. העץ מתאר כוח של פריצה מהחורף מההמתנה. שינוי, יצירה ודינאמיות. הוא נותן לנו את כוח הלידה וההתחדשות. הוא מאפשר לנו לנוע קדימה עם מעוף והחלטיות.

האיברים בגוף - הכבד וכיס המרה הם המייצגים את העץ. הכבד האסטרטג, הוא בא לידי ביטוי בכוונת מיקוד, עשיית המיטב והיכולת להתגבר על מגבלות פנימיות וחיצוניות כאחת. כיס המרה אחראי על קבלת ההחלטות. האומץ להחליט גם במצבים בהם לא בטוחים. מהלידה עד ההתבגרות, זו תקופה המאופיינת על ידי אלמנט העץ.

טיפוס העץ - יצירתי מאוד ומוכשר בתחומי האומנות והמדע. נחוש, אחד שפותר בעיות, יוצר מאבקים, תחרותי ואינו אוהב להפסיד, דורש שליטה, אך גם כועס ויכול לאבד שליטה בקלות. כוח עשייה הנובע מגבורה. אדם דינמי ומעורר. כאשר יש חולשה באלמנט העץ – הוא מתוסכל, תשוש, מרוגז, כעוס מאוד, מתפרץ, ואז הופך לרגיש ופגיע.

מראה - מבנה גופו חד, עצמות לחיים אצבעות ידיים ורגליים חדים. תנועותיו חדות. המקצועות המאפיינים את טיפוסי העץ הם אומנות, ספרים, מעצבי אופנה, רוקחות, דוגמנות, פסלות, ציור, נגרות. בהריון ולידה - כיון שכאן שולט הכעס, התפרצות שיכול להביא לתסכול מצד אחד מהצד השני הרבה כוח של תנועה ודינאמיות. לכן חשוב לראות מהיכן נובע הכעס ולתמרן אותו למקום בונה למקום שיעזור בתהליך ולא יתקע אותו.

היצירתיות והדינאמיות יחד עם טיפוס שלא אוהב כפייה, תאפשר עבודה עם מגוון גדול של כלים, לתת לאשה להתנסות ולתת לה להחליט מה מתאים לה. הרבה תנועה, רוקינג, שכמות, עורף, רכות, גב אמצעי, דגש על צד ימין. עבודה על ישבן, רקמות, גידים ורצועות. מתיחות, הרבה רוטציות ופריטות.

בן הזוג - להסביר את השלבים ומה עושים לתת לו אפשרות לעשייה, שיהיה המקשר לצוות בית החולים, להביא דברים, כדי למתן את הלחץ והמתח שיכולים להביא לכעס או תסכול.

יסוד האש: אנרגטית חמה ומקבלת. תני לה יד ותצחקי

העונה היא קיץ והאקלים חם. התלהבות, אהבה, קשר, בגרות, נתינה, ריקוד, ושמחה. שיא הפוטנציאל היאנגי היא אנרגית הקיץ.

האש נותנת לנו חום ויכולת לאהוב ולהיות נאהבים. היא מאפשרת לנו להתבגר ולפרוח. זו אנרגית האביב המתפשטת למלוא הפוטנציאל שלה. הקיץ מחזיק בכוח הבגרות. האש מייצגת פתיחות נתינה ללא תנאי כתגובה לקורה מסביב יחד עם גמישות ספונטנית ויכולת הסתגלות. היכולת להראות אהדה, לחוות שמחה ולחלוק עם אחרים מתחילה כאן.

האברים - המייצגים הם לב, מעי דק, מעטפת הלב והמחמם המשולש. הלב, משכן נפשו של האדם, כלי לביטוי היסודות האחרים. המעי הדק, סופג ובורר את מה שאנו מעכלים, מפריד בין נחוץ ללא נחוץ, טוב ורע, טמא וטהור. מעטפת הלב שומרת ומגינה על הלב. היא קולטת את הפגיעות גם הנפשיות והטראומות. כמו הכבד אוספת אינפורמציה מבחוץ ומסננת כמה ולמי להיפתח. בני נוער, מאופיינים כאלמנט האש, ההורמונים משתוללים, גופם משתנה והם עוברים תהליכים מואצים של התפתחות פיזית ונפשית, הרבה אנרגיה.

טיפוס האש - אנרגטי ואקטיבי, אופטימי, נדיב ונכון לעזור, מראה את חצי הכוס המלאה, בעל כושר ביטוי. ממעיט בערכם של דברים חומריים. אוהב ריגושים מחד וחברת אחרים מאידך, מבטל את הפחד משינוי ומקיבעון.

מראה - פנים בצורת לב. מגע חם. מאפייני הרגש והקול שלו הם השימחה והצחוק. ניצוץ שמחת החיים משתקף בעיניים. אוהב קשר עם אנשים. אוהב לדבר הרבה תקשורת, טיפוס חברותי, תמיד במרכז. מאוד דומיננטי, מנהיג אידיאלי שכל הדאגה שלו היא שאחרים ירגישו טוב. המקצועות המאפיינים את טיפוסי האש הם מורים, שחקני קולנוע, תאטרון, אנשי שיווק, מכירות, הנדסת אלקטרוניקה, כימאים, שירות לקוחות. כאשר יש חולשה באלמנט האש – הוא מתבודד, מסתגר, מתכנס בתוך עצמו, נכנס לדיכאון (כיבוי הלהבה), ולעתים להתפרצויות מאניות (הלהבה המרצדת).

בהריון ולידה - טיפוסים שמאוד קל לתקשר ולהקשר אליהם ולכן לזהות את שמחת החיים ולזרום איתה ולנתב אותה ליצור חווית לידה מתאימה וטובה. נעבוד על מרידיאני הלב, מעטפת הלב המעי הדק והמחמם המשולש. ארבעתם נמצאים לאורך הידיים וכפות הידיים. עיסוי כפות הידיים האצבעות בייחוד הקצוות, פותחים את האדם לתקשורת ודיבור מעודדים להוציא דברים שליליים ולספוג את החיוביים. מאוד מרגיע ונעים, בהריון בשלבים ראשונים של הלידה עיסוי בכפות הידיים. שהמטופלת תצחק לתת אנרגיה של אהבה וצחוק. עיסוי עם יד שטוחה ותנועות נמרצות בכיוון אחד, להוריד או להעלות לפי האשה.

יסוד האדמה: ישירה ויציבה. עיטוף אוהב איטי, רציף, מרגיע ומחבק

האדמה קשורה לעונה שהיא מעבר, ממנה באים ואליה חוזרים. הכיוון הוא מרכז, מרכז הדברים. היא פשוטה, ישרה ובסיסית. יציבה ומשרה בטחון. כמו אמא, היחסים בין אם לילדיה יתרמו ליציבות ובטחון הילדים, ולאדמה שלהם. רגשות חוסר הרמוניה יהיו דאגה, חוסר בטחון חוסר יציבות וחרדה. האדמה מערסלת ומזינה את החיים התלויים בה. מהאדמה מגיעה ההישגיות, יכולת חשיבה לימודית, זיכרון אינפורמטיבי, ריכוז.

האברים - קיבה וטחול. הקיבה אחראית על טיפול במים בכל הגוף. היא זקוקה למים לעיכול המזון. הטחול מפקח על מערכת העיכול. הוא סופג ומשנה צורה – כדי להפוך מזון לאנרגיה.

טיפוס האדמה - אימהי (גם לגבי גברים), דואג, אוהב, מהווה את עמוד התווך של הבית, מייצג איזון ושאיפה לשיווי משקל, מאזן, מפשר בין האלמנטים. אהוב על ידי אחרים, פותר קונפליקטים על ידי כך שיכול להזדהות עם כל צד בקונפליקט. כאשר יש חולשה באלמנט האדמה הוא הופך לחסר יציבות, חסר ביטחון, תובעני, קשה לו לעשות שינויים בחיים, הוא לא מסוגל להתקדם הלאה והוא תקוע, לדוגמא, כמו אמא שלא נותנת לבנה לחיות את חייו בלי להתערב, זה מצב של אדמה טובענית. יש מצב של אדמה יבשה, זהו מצב בו האמא לא מזינה את בנה כראוי, לא מספקת לו את צרכיו וכו'.

מראה - מבנה גוף מרובע, כף יד מרובעת, מוצקים, מחוברים טוב לקרקע. אוהב לתת או לקבל סימפטיה. אוהב מגע פיסי. צריכים הרבה תשומת לב והתייחסות כמו מאמא. הקבלה שלו היא פועל יוצא של הנתינה, שלא על מנת לקבל אך עצם הנתינה היא כבר הקבלה. טיפוס דביק. דאגן. כחומר ביד היוצר. המקצועות המאפיינים הם זמרים, זמרי אופרה, טבחים, סוכני ביטוח, יועצי חברות, עורכי דין, מנהלי חשבונות, חקלאים. בהריון ולידה - כוחם ברכותם. יותר תובעניים ודואגים. טיפוסים "פולניים". לכן חשוב לתת המון תמיכה להרעיף אהבה וסימפטיה עוטפים ובמקביל לפזר את הדאגה והחשש. טיפול איטי מרגיע מחבק. עבודה רציפה. שטח מגע גדול, כל כף היד. מונוטוני.

יסוד המתכת: חדה ושברירית. למרות הריחוק זקוקה לאהבה, בתנאיה. הכיני את המגבונים

המתכת קשורה לעונת הסתיו. האקלים הוא יובש. הסתיו הוא תקופה של קמילה ובליה. עלים שנשרו נרקבים, חוזרים אל הקרקע. זהו הזמן לסלק את כל הדברים הלא נחוצים לאחסן רק מה שדרוש לחורף. החיים מאטים את מהלכם נאספים פנימה.

לפיכך תאופיין המתכת בהתכנסות פנימה, הפרדות מהעבר כדי לתת לגוף ולנפש את ההחלמה לפריצה המחודשת. עת לחשבון נפש – תשליך להשיל את מה שיבש, את מה שאין בו יותר צורך. לעקור את העשבים כדי לתת לצמח מקום להתרחב ולגדול. להיפטר מהפסולת בשביל ניקיון פנימי טוהר וזכות קדושה.

האברים – הריאות והמעי הגס. הריאות נמצאות בחלק העליון של הגוף הן מכניסות אויר נשימה - נשמה לתוך הגוף מצד שני המעי הגס נתפס כמטהר, מוציא ונפטר מפסולת. "הריאה השלישית", העור, תוחם את הגוף שלנו מהווה מעין מסגרת. מלשון סגירות היא סוגרת, שומרת. האדם סגור חבוי . הרגש המתקשר הינו צער, אבלות. רגש מלא. אדם מקבל פרופורציה על חייו על ידי צער. הצער עוזר לאדם לבדוק מה הוא צריך ומה הוא לא צריך. הרבה דברים שאדם אסף והחזיק עד עכשיו כחשובים המעי הגס שלו מיד רוצה להיפטר מהם.

טיפוס המתכת - מצטיין בהגיון חד ויכולת ניתוח גבוהה, בעצמאות מחשבתית ובכוח רצון חזק. כאשר יש חולשה באלמנט המתכת, הכפייתיות משתלטת, האדם הופך ליותר מקובע, ובמקביל חש את עצמו באי סדר, דבר המביא אותו לביקורת עצמית קשה, צער ואכזבה מעצמו. סגורים ומרוחקים. יושבים רגל על רגל, ידיים משולבות על החזה. שומרים על עצמם. כתפיים מכופפות על החזה.

מראה - מבנה גוף חד ושברירי לעומת העץ. תחושת קור וריחוק. מעט מתנשאים פחות מעורבים במישור הרגשי. כוח תיחום ושיפוט. אספנות ללא מטרה או תכלית. חסכנות עד כדי קמצנות. נקי מאוד, לבן, מנימליסטי ומסודר עד אובססיביות במצב לא מאוזן. המקצועות – מנהלים בכירים, מנתחים פיננסיים, שופטים, עורכי דין, כלכלנים, מנהלי חברות היי טק, עמצאיים.

בהריון ולידה - לתת את כל התמיכה, הידע בצורה ברורה ובהירה. עם כל הריחוק לכאורה יש צורך בתמיכה ואהבה לדעת לתת אותם בצורה שלא תהיה שתלטנית אלא נותנת ליולדת לבחור ולנווט את הלידה להיות ולא להיות שם. הרבה אופציות של תרגילים תנועות נשימות ועוד. להסביר הכל למה צריך למה מועיל ומתי כל דבר. בלידה עצמה אפשר לדאוג שתרגיש נקייה, מגבונים, להחליף סדין, חלוק, לתת הרגשה טובה. הטיפול יהיה יותר עם אצבעות, מינימליזם, פשטות. גבולות מאוד חשובים. תכנון וסדר בעבודה. עבודה על העור. ארומתרפיה.

**החלק המעשי מיועד לדולות הבקיאות באחד או יותר ממקצועות תרפיית המגע.** *טאו – שלמות אחת, הטבע כמערכת אחת מאוחדת. צרוף של הכל, הסדר המהותי של כל הדברים. *ין ויאנג – היבטים קוטביים ומשלימים היוצאים מתוך הטאו. שניים היוצאים מתוך האחד. הדרך לתאר את תנועת החיים בטבע, יום ולילה, חום וקור.

ביבליוגרפיה רוח פנימית, איל פוליטי. בין שמים לארץ, הארייט ביינפילד ואפרם קורנגולד.

יעל זמירלי היא מטפלת בכירה בשיאצו, דולה, מדריכת הכנה ללידה ומדריכת מגע לתינוקות וילדים.

לאתר של יעל זמירלי

 


כל הזכויות שמורות © לאתר אמנות התמיכה בלידה | תנאי שימוש | אינדקס לידה | הכנה ללידה | שיווק באינטרנט | צור קשר | הצהרת פרטיות