דף הבית מצאי דולה! מהי דולה פגוש את הדולות דולה וחדרי לידה דולה מלווה לאחר לידה מניעת חתך בלידה פורום

תמיכה רגשית ביולדת

צילום הריון ולידה: קרן לגזיאל

מאת: *שרית זלצר

"מה באמת אנחנו יודעים על אישה לפני לידה?" אמרה לי פעם מיילדת וותיקה, והמשיכה, "גם אם אני אכין אותה מכל הצדדים, הרי בלידה היא תפגוש את עצמה בלי צעיפים\הגנות וכיסויים ותהיה שם כמו שהיא."

שפע מידע נגיש היום יותר מתמיד ומלווה אותך בתקופת ההריון, ספרים, סרטים, מחקרים מדעיים ופורום מלא עצות וסיפורים. את יכולה להעמיק ולחקור לשאול ולברור הכול, אולי כמעט הכול כי ההריון מתקדם לפי תכנית ידועה מראש עד לפרטים הכי קטנים והבטן גדלה גם מבלי שתעשי דבר.

תפיסות עולם שונות מתנקזות כולם לחדר הלידה וכמו שסיפרה על חווית הלידה שלה אמא צעירה "כשנכנסתי לחדר הלידה, כל המידע והתרגילים ששיננתי ולמדתי בקורס פשוט נמחקו, כאילו יש מנגנון בכניסה לחדר הלידה שמבטל מחשבה, ממש לא זכרתי כלום! פתאום הגוף תפס פיקוד ואנחנו (היא ובן זוגה) איבדנו שליטה... דווקא באחד מרגעי השיא של חייך, ההגיון שלך לא עובד והביטחון העצמי מאיים לנטוש אותך."

אולם זה לא בהכרח חייב לקרות, הגישה איתה מגיעה אישה ללידה משפיעה על התהליך ועל חווית הלידה, החוויה יכולה להיות חיובית גם כשהיא מסתיימת לא כמו שתוכנן"

בהכשרתי המקצועית אני בוגרת בצלאל ולמדתי במסלול לתרפיה באמנות באנגליה, מזה 16 שנה שאני מנחה קורסים וסדנאות בנושא יצירה אינטואיטיבית, את הקשר בין יצירה ולידה חוויתי בהריונות והלידות של ילדי.

כשהייתי בהריון בפעם הראשונה, אספתי כל מידע אפשרי על הלידה, בן זוגי ואני השתתפנו בקורס הכנה ללידה טבעית. הגענו ללידה עם דפי הוראות מאוירים להפליא המסבירים כל שלב בלידה. אבל הלידה התפתחה לא כמו שדמיינתי, תהליך הלידה מאוד הפתיע אותי, התעייפתי וכאבתי תחושת נתק וחוסר יכולת להתמודד. הלידה לא הסתיימה בטבעיות כמו שתכננתי, אבל נולדה תינוקת מקסימה והתמסרתי לתפקיד החדש והמאתגר – להיות אמא. הלידה נשכחה....

ואז לקראת לידתו של בני, הוצפתי בחששות שבאופן לא מודע ליוו אותי מהלידה הראשונה.

כבר עברתי פעם אחת קורס הכנה ללידה שלא שירת אותי ועכשיו שאלות הגיוניות יותר ופחות העסיקו אותי.

כמו למשל, אולי אני לא יודעת ללדת? או אולי משהו לא בסדר בגוף שלי, אגן צר מדי? עד שהבנתי שאני צריכה להתכונן והפעם מתוכי. בדיוק כמו שאני מלמדת אחרים בתהליכי יצירה, התחברתי לתהליך, יצרתי תרגילים שיתאימו לצרכיי בכל שלב. השתמשתי בציור, כתיבה, דמיון מודרך, תנועה וקול.

ככל שעבר הזמן, הרגשתי יותר מרוכזת, רגועה ומלאה בביטחון שאלד בדרך הקשובה והטובה ביותר בשבילי, בזמן הנכון ואכן כך היה עם לידתו של בני. במהלך הלידה חוויתי שילוב של שליטה והרפיה מלאה, הלידה התקדמה והתקיימה בטבעיות כשבכל התהליך השתמשתי בתרגול שיצרתי לקראת הלידה.

אחרי הלידה היה לי ברור שהכלים ששימשו אותי, יכולים לאפשר לנשים נוספות להתמודד עם שינויים רגשיים בהריון ולהתכונן תוך תרגול ומרכוז ללידה. נולדה שיטת גאיה - לליווי רגשי בהריון והכנה רגשית ללידה. (שם השיטה מורכב משמות ילדיי גיא ומיה שהביאו אותה אליי)

המיילדת אילנה שמש שיילדה אותי, מאוד תמכה במשימה שלי, ואף הפנתה אליי יולדות. לדבריה באותה תקופה לא הייתה הכנה מסוג זה קיימת בארץ ובהמשך הכניסה לספרה 'ללדת בבית' פרק על הכנה רגשית ללידה ושיטת גאיה. לשמחתי מאז גברה המודעות לצורך בהכנה רגשית ללידה.

אילנה שמש אומרת "הכנה רגשית ללידה חשובה מאוד כי לא לכל הנשים יש את המוכנות הנפשית ללידה יש לנשים אולי את הרציונל:הן יודעות הכל, קראו הכל, אבל הן לא תמיד מודעות לפחדים ולמעצורים שלהן, ואלה הדברים שהן חייבות לפתור לפני שהן מגיעות ללידה. למשל אנשים סוחבים עליהם כל מיני מטענים:עבר מהבית,מיניות,בעיות עם הנשיות ודברים נוספים העלולים להתפרץ בלידה ולהפריע למהלכה התקין. "

בתקופת ההריון כל אישה עוברת שינויים גופניים ורגשיים המיוחדים לכל אחת בדרכה. שינויים אלה יוצרים תחושות גופניות חדשות, תנודות בין עייפות ובלבול להתרגשות ושמחה. שינויים הורמונאליים גורמים לשינוי במצבי רוח, משקעים רגשיים וותיקים יכולים לעלות לפני השטח. יחד עם הבטן גדלה גם הציפייה ומתעורר צורך להכין את הגוף והבית לקראת הלידה.

הכנה רגשית ללידה חשובה באותה מידה כמו לדעת את שלבי הלידה ולקנות את ציוד הלידה הנכון. נשים אחדות שמות את כל האחריות והתקווה שלהן על המיילדת ומצפות שבן הזוג, תומכת הלידה, או המיילדת תעשה את העבודה במקומן ואינן מבינות שרוב האחריות היא שלהן.

תהליך הלידה הוא גופני, יצרי, ורגשי ואלה לרוב הגורמים שישפיעו על מהלך הלידה, לכן החיבור אל הגוף, שחרור רגשות, ההתכוונות ללידה מתוכך הם כלים מרכזיים בעלי עוצמה אדירה.

ליווי רגשי בהריון לפי השיטה, מעודד אישה לגלות ולהכיר בכוח שלה, מחזק את הביטחון בגוף ועוזר להתמרכז ולהתרכז במטרה תוך הקשבה למסרי הגוף בהריון.

הכנה רגשית ללידה מאפשרת להתחבר לכוחות הנשיים שבתוכנו. לפעמים הם מכוסים בשכבות רבות וצריך לגלות אותם ולשחרר אותם כך שהידע הפנימי כיצד ללדת יתגלה בפניך והאינטואיציה הנשית החכמה שבתוכך תוכל להדריך אותך מבפנים. אפשר לתאם בין המחשבה לאינסטינקטים והכי חשוב תלמדי שוב לבטוח בעצמך בגופך, כך שבזמן הלידה, תוכלי להיענות למסרי הגוף בביטחון ולהתרכז בקידום הלידה, לקראת הפגישה עם התינוק שלך".

סיפורי לידה

צילה, עברה שלוש פעמים לידות שהסתיימו בלידת וואקום, למרות רצונה העז בלידה טבעית. לקראת הלידה הרביעית היא עשתה איתי הכנה רגשית ללידה’. במהלך המפגשים התמודדה עם פחדים, שחררה דפוסי מחשבה שהפריעו לה, ולמדה לכוון ולרכז את עצמה לפי צרכיה, והצליחה לדבריה, לעבור חוויה מתקנת וללדת כמו שרצתה והנה סיפורה:

הפעילות במפגשים התחלקה למספר סוגים של תרגול עשינו עבודה מדיטטיבית שקירבה אותי לאדמה ועזרה לי לפעול לפי צו הלב שלי. הציור האינטואיטיבי החזיר אותי לזמן קדום שבו הידע של אמא אדמה הועבר מאם לאם. הצבעים פתחו בי צוהר לעושר רגשי של פחד, שמחה, כאב ואושר שכולם יחד מרכיבים את חווית ההריון והלידה.

ובלידה עצמה, השתמשתי בעבודת הקול הפנימי החייתי תרגול זה עזר לי במיוחד בשלב של הצירים הקשים נהמתי כמו חיה, וכל נהימה רוקנה אותי מכאב והעצימה בי את החיות, את האנרגיות החדשות לקראת הלידה.

ומעבר לכל, העבודה עם בן הזוג ניתבה אותנו לקשר מיוחד שהתבטא במהלך הלידה, הספיקה תשדורת שקטה על מנת שבן זוגי יידע את הזמן הנכון לתמוך, לעסות ובעיקר להיות במקום המופלא והמשותף הזה של היצירה, של הלידה."

רוויטל, אישה נוספת שעברה הכנה רגשית ללידה מספרת על חוויות עם טעם של סיפוק:

ליווי רגשי בהריון חשף אותי במהלך ההריון להכרה שאני עומדת ללדת. זה נשמע כמו כלום אבל זה המון, שרית עזרה לי להיפתח, נפשית וכך גם פיזית, ע"מ לאפשר לתינוקת שלי לצאת לה מהרחם המוגן, היא נתנה לי כלים לעשות זאת ובטחון שאני יכולה, ולבעלי את הכלים לעזור לי והביטחון שהוא יכול (תודות גם לינאי), מה שהסתבר כבעל ערך רב כאשר ילדתי, הלידה שלי הגיעה ללא סימנים מוקדמים והתפתחה פתאום ומהר, בקלות יכולתי להיכנס להיסטריה ולשבש את מהלך הלידה - אך זרמתי עם הלידה והייתי באמת מוכנה לקראתה. גם לאחר הלידה הייתי רגועה עם התינוקת שלי למרות שזו לידה ראשונה, הרגשתי רגועה עם התינוקת שלי דווקא בגלל שמצבי הנפשי והגישה שלי כלפי הלידה השתנו."

במפגשי ליווי רגשי בהריון והכנה רגשית ללידה ניתנים כלים המותאמים לכל אחת לפי צרכיה ומאפשרים לתאם בין המחשבה לאינסטינקטים. האישה מתמודדת עם תחושותיה בהריון, לומדת להתמרכז (להתרכז במרכז) ולחזק את הביטחון. באמצעות דמיון מודרך, קול, תנועה, שיחה, ציור וכתיבה.

אם יש הסכמה ורצון, אפשר לשתף את בן הזוג בהכנה, מכיוון שהלידה משותפת לשניכם, חשוב לתת מקום ותפקיד לבן הזוג בתהליך הלידה. אחד המפגשים בהכנה ללידה מיועד למקום בן הזוג בלידה. מנחה אותו ינאי זלצר, מומחה לרפואה סינית שמטפל בנשים ובני זוגם לקראת הריון, בהריון ובמהלך הלידה.

תרגול זה מתאים:

- לקראת הריון לזוגות שחווים קושי בדרך להריון.

- להורים שבדרך, להתכונן ללידה החל משבוע 27.

- להורים מנוסים לקראת לידה חוזרת, להיות מוכנים, שהפעם זו תהיה חווית לידה מתקנת.

לאתר של שרית זלצר B.f.A מפתחת שיטת גאיה - ליווי רגשי בהריון, מטפלת דרך יצירה, מנהלת מרכז יצירה מהבטן. טלפון: 219503 0524
שלח אימייל לשרית זלצר
   

 


כל הזכויות שמורות © לאתר אמנות התמיכה בלידה | תנאי שימוש | אינדקס לידה | הכנה ללידה | שיווק באינטרנט | צור קשר | הצהרת פרטיות