דף הבית מצאי דולה! מהי דולה פגוש את הדולות דולה וחדרי לידה דולה מלווה לאחר לידה מניעת חתך בלידה פורום

ליווי בהריון ובלידה על-ידי מטפל ברפואה משלימה

צילום הריון ולידה: קרן לגזיאל

מאת: יסמין זיו-שחם*

צילום: קרן לגזיאל

ליווי ותמיכה ביולדת עוטפים את פרק הזמן של ההיריון המתקרב לסיומו, הלידה עצמה והימים שאחריה. החלק המשמעותי בתמיכה זו הוא העידוד שהדולה נותנת לאישה היולדת (ולמלווה שלה, כשיש כזה/כזו), לתת ביטוי לטבע האמיתי שלה- להיות קשובה לקשיים ולפחדים; לעודד את האישה להוציא מתוך עצמה את הכוחות והיכולות להתמודדות המיוחדת הזו; לתת תמיכה ברגעים קשים ולאפשר למלווה להשתמש ביכולות שלו לתמיכה ביולדת.

מתוך הכשרתן וניסיונן, יודעות הדולות לתת את סוג הליווי הזה. דולות שהן גם בעלות מקצוע מתחומי הרפואה המשלימה, יכולות להוסיף על סוג התמיכה שהוזכרה כאן, גם תמיכה שהיא בעלת אופי טיפולי, היכולה להיות מועילה ביותר כשנוצר כיוון מיוחד במהלך סוף ההיריון, הלידה ולאחרה. כלומר – כשהדברים אינם מתקדמים כצפוי ונדרשת התערבות כדי להחזיר אותם לדרך או כדי לסייע בדרך החדשה שנוצרה. העזרה הזו ניתנת בעזרת היכולות הטיפוליות של הדולה, בכלים שונים, כמו- צמחי מרפא, הומאופטיה, דיקור, רפלקסולוגיה, רייקי, הילינג וכד'. כל אלו באים בשילוב עם הידע והכלים המעשיים שיש לכל דולה, גם אם אינה מטפלת ברפואה משלימה.

מהם המצבים בהם ניתן להעזר בכלים טיפוליים: לקראת סוף ההיריון, לקראת הלידה – הדולה יכולה לעזור ליולדת להגיע ללידה במצב הרמוני ומאוזן. היא מהווה כתובת מקצועית עבור האישה ההרה, הן במידה ויש בעיות הדורשות התייחסות והן במצב בריא- כהכנה לקראת הלידה.

היתרון עבור האישה, בקבלת טיפול ע"י האישה שגם תלווה אותה בלידה, הוא גדול – הן מכירות זו את זו היטב, נוצרת מערכת יחסים של אמון, הדולה מכירה את המערך האנרגטי של האישה ותדע לסייע לה טוב יותר במהלך הלידה, והיא ערה למקומות שעלולים להוביל למצבים שיקשו על הלידה ויכולה לעזור לאישה היולדת להתגבר עליהם.

טיפולים לפני הלידה מאפשרים ליולדת להגיע ללידה חזקה ובריאה, עם זרימה חלקה והרמונית של האנרגיה והדם בגופה. אלה מסייעים ללידה, לכשתתחיל, לזרום בחופשיות. POST-DATE: אישה שעברה את מועד הלידה המשוער של תינוקה, יכולה להיעזר ביכולות הטיפוליות של הדולה שלה, מתוך ניסיון שלא להגיע לצורך בזירוז תרופתי. הטיפול נעשה בעדינות רבה בשבוע ה-41, ומטרתו ליצור איזון, כך שאם לידה עומדת בפתח – היא תוכל להתחיל מעצמה.

בשבוע ה-42 הטיפולים מכוונים יותר למטרת זירוז, כדי להימנע מהצורך בזירוז תרופתי.

במהלך הלידה – הדולה יכולה לתת מענה מקצועי-טיפולי כשהלידה יוצאת מתוך מסלול הלידה הפיזיולוגית, ויש צורך לעזור ליולדת להחזיר את ההתקדמות הטובה של הלידה. גם כאן הדולה משתמשת כמובן בכלים המוכרים לכל מלווה בלידה- תנוחות, תנועתיות, נשימה, הרפייה, דמיון מודרך וכד', ועליהם מוסיפה את הכלים הטיפוליים העומדים לרשותה. מצבים בהם אפשר לעזור במהלך הלידה הם – ירידת מים ללא התפתחות של צירים; צירים לא סדירים; צוואר רחם שלא נפתח או נפתח לאט מדי; תינוק שלא יורד במורד האגן; לידה שנעצרת; פחדים וחרדות; חולשה של האם; שילייה שלא יוצאת ועוד.

לאחר הלידה בימים הראשונים שלאחר הלידה הדולה נמצאת בקשר אם האם, ויכולה לעזור לה לפי הצורך – במצבי חולשה ודכאון, בהתאוששות מהלידה, בבעיות בהנקה כמו גודש או דלקת, וכן לעזור ליילוד במצבים שונים.

לנסיוני, העובדה כי הדולה היא גם מטפלת מקצועית מקנה בטחון רב ליולדת היודעת שאם תצטרך עזרה במצבים יוצאי דופן יש לה כתובת מוכרת וקרובה.

*יסמין זיו שחם היא דולה, מטפלת בשיאצו ודיקור, מדריכה ליוגהריון, מדריכה להכנה ללידה אקטיבית, ומנהלת קליניקה לרפואה סינית וליווי שלם בהריון ובלידה בקיבוץ עין השופט
טלפונים 04-9895634 050-7266495

שלח אימייל ליסמין זיו-שחם


כל הזכויות שמורות © לאתר אמנות התמיכה בלידה | תנאי שימוש | אינדקס לידה | הכנה ללידה | שיווק באינטרנט | צור קשר | הצהרת פרטיות