דף הבית מצאי דולה! מהי דולה פגוש את הדולות דולה וחדרי לידה דולה מלווה לאחר לידה מניעת חתך בלידה פורום

תמציות פרחי באך ותמיכתן בהריון, בלידה ולאחריה

מאת: יעל דגן*

צילום: קרן לגזיאל

צילום הריון ולידה: קרן לגזיאל

מהי שיטת הטיפול בפרחי באך ועל מה היא מבוססת?

שיטת הטיפול הייחודית של פרחי באך מסתמכת על הקשר ההדוק בין הגוף והנפש. מחלה גופנית נגרמת כאשר אדם מתרחק מקולו הפנימי, דבר שמתחיל כבר בילדות. פרחי באך מקלפים את כל השכבות שנבנו סביבנו לאורך השנים ומחזירות את האיזון החסר. הטיפול הוא דרך הרגש , אך בעקבות כך גם ישנם שינויים גופניים ופתרון של בעיות פיזיות.

תמציות פרחי באך מופקות בתהליך טבעי מפרחים והן לפיכך טבעיות לחלוטין, ובטוחות לשימוש בכל הגילאים ובכל שלבי החיים , מסיבה זו יש להן יתרון מיוחד בטיפול בבעיות במהלך ההיריון וההנקה. הן לא משפיעות על תרופות אחרות (מלבד הומאופטיות ופסיכיאטריות) והן אינן ממכרות ייחודה של שיטת הטיפול בפרחי באך הוא בכך שהיא מבוססת על התאמה ספציפית של תמצית אחת או יותר לאופיו ובעיותיו של אדם ספציפי.

ייחודה של שיטת הטיפול בפרחי באך הוא בכך שהיא מבוססת על התאמה ספציפית של תמצית אחת או יותר לאופיו ובעיותיו של אדם ספציפי.
דוקטור באך איתר 38 תמציות של פרחים, כאשר כל תמצית מתאימה לטיפוס או מצב מסוים שאינו מאוזן. לדוגמא, אדם עצבני וחסר סבלנות יקבל את תמצית IMPATIENS. התמציות של פרחי באך ניתנות בהתאם למצב המטופל ולרמת המודעות שלו. לכן למטופל ברמת מודעות עצמית גבוהה יותר נוכל לתת תמציות שיגעו בשכבה עמוקה יותר של הבעיה וגם בשורש שלה , ולמטופל עם רמת מודעות נמוכה יותר ניתן בתחילה תמציות שיטפלו בפני השטח ובהדרגה נתקדם ונטפל בשכבות עמוקות יותר עד שנגיע לשורש הבעיה.

אילו תמציות מפרחי באך המתאימות במיוחד לנשים בהריון?

נשים בהריון סובלות , לעיתים , מחרדות ופחדים הקשורים למצב העובר, מצבן הגופני, העתיד הלא ידוע וכו'. אם הגורם לפחדים ידוע (כגון בעיה גופנית, בדיקות וכו') ניתן להשתמש בתמצית MIMULUS שנועדה בדיוק למצבים כאלו ולפחדים יומיומיים כגון חושך, קהל, רופא שיניים וכו'. הפחד גורם לתפיסת המציאות בצורה שונה, והתמצית תעזור לחזור למציאות.

אם הגורם לפחד אינו ידוע ניתן לתת את תמצית ASPEN שניתנת לפחדים מעורפלים שנובעים מהנפש. תמצית זו ניתנת גם במצבים בהם אנשים מתעוררים באמצע הלילה עם דפיקות לב מבלי לדעת מדוע. התמצית נותנת את האפשרות להתמודד עם הלא נודע למרות הפחד.

תמצית CRAB APPLE נועדה , בין השאר, לסייע לאנשים עם בעיות בדימוי הגוף. בהריון, נשים רבות חוות קשיים בקבלת השינויים שגופן עובר. התמצית עוזרת בקבלה עצמית ובעצם מאפשרת לאדם לקבל את העובדה שהוא וגופו אינם מושלמים. תמצית זו יכולה גם לעזור לאחר הלידה כאשר הגוף עדיין לא חזר לעצמו מה שיוצר דכדוך ואף דיכאון לנשים מסוימות.

במהלך ההיריון והלידה מתרחשים שינויים רבים בחיי האישה , בגופה וביחסיה עם בן זוגה והסביבה. נשים רבות מתקשות להתמודד עם השינויים ועם הצורך להתאים את עצמן למצבים החדשים. תמצית WALNUT שנקראת גם תמצית "הגנה" עוזרת במעבר בין תקופות בחיים ובהתמודדות עם שינויים

אילו תמציות מתאימות לטיפול בנשים לאחר הלידה?

מאחר שהלידה נתפסת כחוויה חיובית והחברה מצפה מנשים ומהורים בכלל להיות מאושרים ושמחים לאחר הלידה, נשים רבות מעמידות פנים או מסתירות את מצבן האמיתי. כלפי חוץ הן משדרות עסקים כרגיל והחיים טובים מאין כמותם , אבל לעיתים זה מסתיר מצב נפשי ופיזי קשה. בשל העמדת הפנים רבות מהן נמנעות מלבקש עזרה. תמצית AGRIMONY נועדה בדיוק עבור הנשים ששמות מסכה של "הכול נפלא" למרות הקושי הרב. התמצית תחבר את האדם לעצמו ותיתן לו כוח פנימי להתמודדות עם הבעיות והקשיים, במקום להדחיקם. האדם יוכל לבקש עזרה ולחשוף את מצבו האמיתי ובעצם רק כך אפשר גם לחוות שמחה אמיתית.

נשים לאחר לידה פעמים רבות מוצאות את עצמן מוצפות בעצות שונות ולעיתים אף מנוגדות מסביבתן הקרובה, הרחוקה ופעמים קרובות גם מזרים גמורים. כל אישה שהשתמשה במנשאי הבד כגון תינוכיס בודאי נתקלה בתגובות שונות ומשונות ו"לא אני לא מנסה לחנוק את בתינוק שלי". פעמים רבות אנחנו עושים מה שאחרים ממליצים לנו , למרות שבתוך תוכנו אנחנו יודעים מה נכון עבורנו. תמצית CERATO מחברת לאינטואיציה ולקול הפנימי ומאפשרת להתמודד עם מה שעומד לפנינו מבלי שנצטרך לסמוך רק על דברי אחרים.

בעיות נפוצות בנשים לאחר לידה ותמציות פרחי באך המתאימות לטיפול בהן

הבולט ביותר לאחר הלידה הוא חוסר בשעות שינה. העייפות היא גורם משמעותי בהתנהלותנו לאחר הלידה והיא גורמת לעצבנות ודכדוך. תמצית OLIVE נועדה גם לעייפות הנובעת מחוסר שעות שינה וגם לעייפות ממתח נפשי. היא מאפשרת לחלק את האנרגיות בצורה יותר מאוזנת. אין להבין מכך שהעייפות תיעלם אם נישן שעתיים בלילה , אבל חלוקת האנרגיה שנותרה תהיה טובה יותר. תמצית - ) S.O.B( STAR OF BETHLEHEM מיועדת לטיפול בהלם נפשי או גופני. יש הטוענים שהשוק הראשון הוא שוק הלידה. לכן מתאים לתת את התמצית לאם לפני, במהלך ואחרי הלידה ובנוסף ניתן לתת את התמצית לתינוק מייד בצאתו במריחה על הרקות, שפתיים ומאחורי האוזניים. התמצית מאזנת את המערכת האנרגטית והעצבית.

תמצית RESCUE REMEDY מורכבת מחמש תמציות ועוזרת לאזן אותנו אנרגטית. היא שימושית במצבים איתם אנו מתקשים להתמודד. התמצית טובה גם לשימוש חיצוני בטיפול בפצעים, גירויים חתכים וכו'.

ניתן להשתמש בתמצית לפני, במהלך ואחרי הלידה. היא טובה לשימוש חיצוני על התפרים ולשימוש פנימי שיאפשר התמודדות טובה יותר עם צירי הלידה ומוריד קצת את רמת הלחץ במהלך הלידה. ניתן להשתמש בה על הרך הנולד באותה הדרך שציינתי לגבי S.O.B. (במריחה על העור מומלץ להשתמש ב- RESCUE CREAM , שבו אין אלכוהול ולכן אינו שורף במריחה ).

בדרך כלל אני נעזרת בתמצית ה-R.R לקראת סוף הלידה כאשר היולדת נמצאת לקראת מיצוי כוחותיה ולעיתים ישנו ייאוש, בלבול וחרדה לגבי סיום הלידה. אך ניתן להשתמש בתמצית בכל שלבי הלידה ואין חשש ללקיחת מינון יתר.

בנוסף יש מגוון תמציות שנועדו למצבים של דכדוך ודיכאון ויכולות לעזור לנשים הסובלות מדיכאון לאחר הלידה ברמותיו השונות.

ישנן תמציות רבות נוספות שיכולות לעזור (לעצבנות, חרדות, ייאוש, פסימיות וכו') במהלך ההיריון והלידה, אבל הן אינדיבידואליות לכל אישה ואישה והן ניתנות בהתאמה אישית. התמציות תאפשרנה להן לעבור את השינויים בצורה יותר מאוזנת.

כמובן שלא כל התמציות המוזכרות פועלות באופן מיידי. התמציות שהזכרתי לשימוש בלידה עצמה אכן פועלות מיידית , אבל לתמציות אחרות לוקחי ימים ואף שבועות עד שמורגשת ההשפעה, תלוי גם בדרגת חומרת המצב. לכן מומלץ להתחיל לקחת את התמציות לפני הלידה.

תקופת ההיריון והלידה והשבועות שלאחר הלידה הינה תקופה המאופיינת בשינויים רבים ובסטייה מהמצב המוכר והרגיל. נשים רבות חוות קשיים להתרגל למצב החדש , תמציות של פרחי באך בהתאמה אישית יכולות להקל על הקשיים ולהחזיר את האיזון והשקט הנפשי. כך תהיה אפשרות גם ליהנות מהתקופה ומחוויותיה.

לאתר של יעל דגן דולה ומטפלת בפרחי באך ושיאצו
בפסיכולוגיה B.A
טלפון: 6833287-050
שלח אימייל ליעל דגן


כל הזכויות שמורות © לאתר אמנות התמיכה בלידה | תנאי שימוש | אינדקס לידה | הכנה ללידה | שיווק באינטרנט | צור קשר | הצהרת פרטיות