דף הבית מצאי דולה! מהי דולה פגוש את הדולות דולה וחדרי לידה דולה מלווה לאחר לידה מניעת חתך בלידה פורום

איך לבחור דולה שמתאימה לכם ולהפיק את המיטב

צילום הריון ולידה: קרן לגזיאל

מאת: רותי קרני הורוביץ

צילום: קרן לגזיאל

איך לבחור דולה? כמו שבוחרים מיילדת, בן זוג, וכן הלאה כל בחירה אנושית-מקצועית. גישושים בטלפון, הרבה תחושת בטן ועיניים בפגישה, העלאה של כל השאלות שמטרידות ובדיקת התחושות ביחס לתשובות שתקבלו, התייעצות משותפת עם בן הזוג, שהלא גם הוא ילווה בלידה על-ידה ועוד כהנה.

מקצוע הדולה – תומכת הלידה, הולך ותופס בשנים האחרונות תאוצה בעולם המערבי ובישראל. דולה, תומכת לידה, עשויה לתת ליולדת בדיוק את התמיכה שהיא זקוקה לה בצירים, ושלמיילדת בביה"ח אין יכולת לתת, מבחינת משאבי הזמן שלה. עבור יולדות שזו הלידה הראשונה להן ההבדל בין לידה עם או בלי דולה, שראתה כבר לידות ושיכולה לתת לאשה את הסיוע הרגשי והגופני והבטחון בהתקדמות התהליך שלה, יכול להיות של שמים וארץ.

אך היכן מוצאים דולה? מה חשוב לבדוק? מה כדאי לשאול? האם כדאי לעשות הכנה ללידה עם הדולה? איך מתאמים ציפיות ואיך מקבלים את ההחלטה הסופית?

כדי למצוא את הדולה הנכונה, צריך, קודם כל, סדר בראש. את הרשימות המסודרות של כל סוגי הדולות בישראל ניתן למצוא כן באתר דולות, המרכז שאת כל הדולות בישראל, ותיקות ומתלמדות, לפי אזורים בארץ. דולות ותיקות או מוסמכות הן מי שסיימו לימודים מסודרים באחד המוסדות המכשירים דולות, ושמאחוריהן מספר רב יחסית של לידות. שמות הדולות הותיקות מופיעות ברשימת הדולות.

רשימת המוסדות המוכרים המכשירים דולות, דוגמת בית הספר אמנות הלידה, נמצאת באתר, לינק מעמוד הבית. בכל שנה נוספות דולות מתלמדות, שכחלק מחובות הסטאז' שלהן חייבות בליווי לידות בלא תשלום. הרשימה 'דולות מתלמדות' מתייחסת אליהן, אם כי אין לדעת איזו דולה סיימה בדיוק את חובותיה, ואיזו כבר התחילה 'לרוץ' עם לידות בתשלום.

בשלב הראשון, יש למיין את הרשימות לפי אזור המגורים, שהרי אם את גרה באילת ומתכננת ללדת ב'יוספטל', לא תרצי תומכת לידה מהגליל. אם את מתכננת ללדת בבית, המבחר שלך מצטמצם עוד יותר. מתוך רשימת הדולות שבאזורך, סביר שאך חלק זעום ליווה לידה בבית. אם את עומדת ללדת בבית, רצוי מאד שתהיה לך דולה שמתמחה בלידות בית. כדאי לך מאד להתייעץ עם מיילדת הבית שלך בנושא.

אם בחרת בית חולים מסוים ללדת בו, את חייבת לוודא ראשית שהם מאפשרים כניסה של דולה לחדר הלידה.

עכשיו, את צריכה להחליט האם את מעוניינת בדולה מנוסה או בדולה מתלמדת. יתרונותיה של דולה מנוסה הם שהיא כבר ראתה הרבה ולא תילחץ במצבים 'אפורים', שיתכן שיש לה מהלכים בחדר הלידה שבו את מתעתדת ללדת, ושרפרטואר סוגי היולדות והלידות שראתה מאפשר לה גמישות והתאמה מקסימליים אליך. היתרון המרכזי של דולה מתלמדת הוא שהיא אינה גובה תשלום או שהתשלום שהיא דורשת הוא מופחת. האופציה הזו היא ממש הצלה עבור מי שאינן יכולות להרשות לעצמן דולה בתשלום מלא. נקודות אור נוספות הן שהדולה המתלמדת חדורת מוטיבציה ורצון טוב, ויכולה בזכות ה'אנונימיות' היחסית שלה להשתחל לחדרי לידה שאינם מאפשרים כניסת דולות. דרך זו אינה מומלצת. היא מנוגדת למדיניות ביה"ח, ועלולה לגרור מתחים מיותרים לפני ובזמן הלידה. בכל מקרה וכמאמר מוסגר יודגש שהמאבק לזכותה של כל אשה ללדת כרצונה בליווי מי שהיא בוחרת בהם כמלוויה, הוא לגיטימי ויש לעודד אותו.

משיש בידיך רשימה של דולות מתלמדות או מנוסות באזור מגוריך, מתחיל שלב ה'מוקדמות'. מדובר בסינון ראשוני שאת יכולה לעשות באמצעות שיחות טלפון. מאחר שהרשימות ארוכות, רצוי שתדפיסי לך אותן ושתצטיידי גם בשאלון קצר, שיהפוך את הסינון ליעיל. בין השאלות רצוי שתשאלי את הדולה מהי ההסמכה שלה (דולות רבות הכשירו עצמן בהתמחויות נוספות שהיולדת עשויה לצאת נשכרת מהן כמו: מדריכת הנקה, שיאצו, יוגה, מדריכה הכנה ללידה וכו'), מהו המחיר שאותו היא גובה ומה הוא כולל (דוגמת מפגש היכרות, ליווי הלידה ומפגש בבית היולדת). שאלי את תומכת הלידה האם היא נוהגת להגיע לבתי היולדות בזמן הצירים, או פוגשת אותן בחדר הלידה בלבד. זכרי שהשיחה נועדה לאפשר לך מיון ראשון בלבד, והשאלות היותר נרחבות יישאלו בהמשך. תוכלי לחוש כבר עכשיו מסגנון הדיבור, האינטונציה ומאופי השיחה הזורמת או לא האם 'יש על מה לדבר'. משתתפת פורום שילדה עם דולה סיפרה כך על הבחירה שלה:

"תעשי לעצמך רשימה של דולות באזורך. תאספי המלצות מחברות או כאן בפורום. אחר כך תתקשרי אליהן ותדברי איתן. תכיני לעצמך רשימת שאלות. אבל בעיקר - תתרשמי. עלי הקול עושה רושם מאד גדול. תנסי לדמיין לעצמך עם מי את מדברת. ואז, אם זו מישהי שאת חושבת שהיית רוצה ללדת איתה, תיפגשי איתה. בפגישה כבר תדעי הרבה יותר טוב אם זה הולך או לא. בדולה שלי התאהבתי משיחת הטלפון הראשונה, עשינו אצלה את קורס ההכנה ללידה ומפגישה לפגישה הבנתי שצדקתי, ואכן היא ליוותה אותנו גם בלידה. היה נהדר."

סמני לך את מי ש'עברו' את השלב הזה.

חשוב שתקחי בחשבון שהכשרה נוספת של דולה בתחומים שמשיקים ללידה עשויה לתת לה יתרון אדיר בלידה כי 'ארגז הכלים' שלה כבד יותר, ומלא ב'שפנים' שעשויים לסייע כשהאחרים (נשימות, תנוחות, תנועה וכו'), אינם מספקים. בכל זאת, לדולה הרי אין מזרק אפידורל, מנת פטידין או 'תותחים' כבדים להתמודדות עם צירים.

אם שמעת מחברות, דלית מידע מפורומים באינטרנט או ממקורות אחרים שאמינים עליך המלצות ספציפיות, זה הזמן לבחון אותן. הרימי טלפון למומלצות ונסי לחוש את מידת ההתאמה הראשונית. את גם יכולה לחפש המלצות לתומכת לידה או לדולה באמצעות מנועי החיפוש של הפורומים השונים או ליזום בקשה להמלצות בעצמך.

לאחר הסינון הראשוני תשארי מן הסתם עם רשימה מצומצמת. כדאי לך לישון עליה ולחשוב על הנשים שעמן דיברת. השיחות האלו נתנו בידיך מידע חשוב, לא רק לגבי התאמתן הראשונית של הדולות אלא גם לגבי נקודות עליהן אולי לא חשבת, ושהיית רוצה שהדולה שלך תענה עליהן. הגיע הזמן לגבש שאלון מעט יותר נרחב ולפנות לסבב הטלפונים השני. בכן, תוכלי להרשות לעצמך להרחיב בנקודות החשובות לך ולשאול את תומכת הלידה הפוטנציאלית שלך האם היא פנויה עקרונית ללוות לידה סביב יום הלידה המשוער שלך והאם תסכים לפגוש בך.

בשיחה השניה, הציגי בקצרה את עצמך, את ההריון עד כה ואת צפיותיך מחווית הלידה. שאלי את תומכת הלידה הפוטנציאלית שלך האם ה'אני מאמין' שלך מדבר אליה, והאם היא רוצה לפגוש אותך ואת בן הזוג שלך כדי לעזור לכם ולקבל החלטה סופית, שכן הדולה מלווה גם את בן הזוג בלידה. תני לשיחה להתפתח עוד מעט ואם את מרגישה שהיית רוצה לפגוש אותה – אמרי לה שתדברי עם בן הזוג שלך לגבי מועד מפגש ההיכרות ושנראה לה שתתקשרי עמה בקרוב.

עתה, כדאי לך לערב את בן הזוג במסקנותיך ובפריסת רקע קצרצר והתרשמותך אודות מי שהיית רוצה לפגוש. יהיה מצוין אם תוכלו לפגוש שתיים או שלוש דולות, כל אחת לחוד כמובן, כדי לסגור סופית את העסקה עם הדולה שלכם מהחלומות.

בפגישה האישית עם הדולה, הרשו לעצמכם לספר על האני מאמין שלכם בנוגע ללידה, על ההכנות שעשיתם עד כה ועל תסריט הלידה שלכם וכיצד משתלבת בו דולה. התרשמו מהאשה שיושבת מולכם. האם היא מקשיבה או מדברת רוב הזמן? לא שיש יחס ישיר והכרחי בין דיבור בפגישה לדומיננטיות בלידה, אולם זכרו שאתם כוכבי הלידה, ודולה חייבת לשים אתכם במקום הראשון, ולא את עצמה, אמונותיה ותסריטיה. שאלו את הדולה כמה לידות ליוותה, באילו סוגי לידות השתתפה, מהו ארגז הכלים שלה (חשוב שתפרט ולא תשמור את הקלפים קרוב לעצמה) ואיך היא מנהלת תקשורת עם הצוות. הראו לה את תכנית הלידה שלכם, ובקשו את המלצותיה לתיקונים או לשיפורים אם יש. כדי לבחון את מיומנויות המגע של הדולה שאת מראיינת שתפי אותה בבעיות גופניות אם מלוות את ההריון (כאבי אישיאס למשל) ובקשי הדגמה עליך. אל תנצלי את המפגש להשלמת כל החסר בידע שלך בנוגע להכנה ללידה. בין הדולות ישנן רבות המעבירות קורסי הכנה ללידה לזוגות אותם הן מתעתדות ללוות בלידה, והרציפות שמתאפשרת כתוצאה משילוב של קורס וליווי בלידה היא רעיון מצוין על-פי-רוב. אל תתנו לפגישה להתארך מעבר לשלושים וחמש דקות. בכל זאת, רוב הדולות אינן גובות תשלום עבור פגישה זו, ורובן אמהות שזמנן יקר. חשוב ביותר לא להפרד מהדולה לפני שתשאלו אותה מהו הגיבוי שלה במקרה פנצ'ר, ותקבלו את פרטיה. כ"כ שאלו כמה פעמים יצא שלא יכלה להגיע ללידה ומאילו סיבות. היעזרו ברשימה המיוחדת שלנו הממקדת את השאלות, כדי להפוך את הפגישה ליעילה.

לאחר המפגש האישי תהיה לכם תחושת בטן ברורה יותר לגבי תומכת הלידה המתאימה לכם. לבנו ביניכם לבטים ומחשבות ושתפו בלבטיכם את הדולה, בשיחה טלפונית נוספת אם נדרשת להשלים את התמונה. את ההחלטה הסופית קבלי בעצמך, שהרי זו הלידה שלך. בשיחת הסיכום וודאי שיש בידך כל מספרי הטלפון והאמצעים להשגתה של תומכת הלידה בכל שעות היממה, וסכמו לשמור על קשר בימים שמסביב לתאריך הלידה המשוער שלך. בהצלחה!

מה לשאול דולה? רשימת שאלות שתייעל את החירת תומכת הלידה שלכם, מאמר מאת רותי קרני הורוביץ

רותי קרני הורוביץ היא מקימת ומנהלת בית הספר להכשרת מדריכות להכנה ללידה דולות בשנה אחת אמנות הלידה , מדריכה להכנה ללידה, ליוגה בהריון, ומחברת הספר והתקליטור אמנות הלידה'.;מקימת ומנהלת אתר אמנות הלידה המוביל בנושאי הריון לידה ודולה 'אמנות הלידה' מאז שנת 2000, ממקימות תנועת 'נשים קוראות ללדת' למען חופש הבחירה בלידה בישראל, וארגון המניפה למקצועות הליווי וההדרכה מסביב ללידה ובמעגלי החיים.

שלח אימייל לרותי קרני הורוביץ


כל הזכויות שמורות © לאתר אמנות התמיכה בלידה | תנאי שימוש | אינדקס לידה | הכנה ללידה | שיווק באינטרנט | צור קשר | הצהרת פרטיות